Z. Kovacs: Ungaria nu e Grecia. Suspectăm acțiuni speculative
După ce apele s-au mai calmat odată cu demisionarea premierilor Papandreou și Berlusconi, norii se strâng în partea de est a Europei după ce Ungaria, cea mai îndatorată economie din zonă, a resimțit din plin de agravarea crizei din zona euro. Potrivit Financial Times, analiștii se tem de un nou val de contagiune.
Budapesta a organizat trei licitaţii dificile pentru vânzarea de obligaţiuni, într-o singură săptămână. Randamentele au urcat puternic, iar forintul s-a depreciat la un minim istoric. În plus, agenţiile Fitch şi Standard&Poor's au depreciat ratingul Ungariei, care se află acum pe ultima treaptă recomandată pentru investiţii, potrivit Gândul.
Ungaria a înregistrat o încetinire a creditării, în contextul evitării riscului de către investitori şi al înrăutăţirii aşteptărilor economice pentru zona euro. Acest lucru nu explică însă efectele atât de puternice înregistrate acum. Vicepreşedintele Institutului Maghiar de Cercetare GKI, Laszlo Akar, este de părere că actuala presiune „nu este justificată de situaţia bugetului".
„Nu suntem Grecia. Suspectăm unele acţiuni speculative în spatele acestei situaţii", a declarat ministrul maghiar al Comunicațiilor, Zoltan Kovacs.
Potrivit analiștilor, cele 52 de miliarde de dolari din rezerva valutară a Ungariei ar putea ajuta la supraviețuirea economică a țării în primele două trimestre ale anului viitor, însă ulterior țara va avea probleme dacă nu primește finanțare externă.
Timothy Ash, analist la Royal Bank of Scotland consideră că Ungaria are la dispoziție trei potențiale soluții: să crească dobânzile, să folosească rezervele pentru a apăra cursul forintului sau să se întoarcă la FMI.
Anul trecut, imediat după câștigarea alegerilor, guvernul Fidesz a întrerupt acordul cu FMI, deși acesta a salvat ţara de la colaps financiar în 2008, şi a permis acumularea unui deficit bugetar mai mare decât ar fi acceptat instituţia financiară internaţională.
Joi, un site de profil economic din Ungaria transmitea că Ministerul maghiar al Economiei a anunțat reluarea acordului cu FMI. Anunțul, credibil în contextul prezenței unei misiuni FMI în Ungaria la acel moment, a fost dezmințit de Fondul Monetar Internațional, care a precizat că misiunea are ca scop „supravegherea economiei ungare", informează Agerpres.
„FMI nu a primit nicio cerere din partea autorităţilor în vederea lansării de negocieri asupra unui program susţinut de Fond", a precizat Irina Ivaşcenko, reprezentantul permanent al Fondului la Budapesta.
În prezent, Germania este, fără îndoială, locomotiva conjuncturii economice europene. Joi, Angela Merkel, Nicolas Sarkozy, şi noul premier italian, Mario Monti, şi-au reînnoit angajamentul de a „accelera aplicarea planului menit să asigure stabilitatea financiară şi creşterea economică a zonei euro", informează AFP, citând declarații din timpul unei teleconferințe între cei trei lideri.
Şeful statului francez, cancelarul german şi prim-ministrul italian „îşi vor asuma întreaga responsabilitate pentru asigurarea stabilităţii, prosperităţii şi forţei zonei euro în ansamblul său", rezumă Capital.
Cu toate acestea, Germania are o datorie de care ar trebui să se teamă toată Europa. „În Germania, oameni au senzația că țara nu are nicio problemă, că Germania este lipsită de datorii și că ceilalți sunt îndatorați excesiv. În realitate, nivelul datoriei germane este îngrijorător",a declarat președintele consiliului de miniștri ai Finanțelor din zona euro, Jean-Claude Juncker, citat de Capital.
Acesta a declarat într-un interviu pentru Bonner General-Anzeiger că datoria Germaniei este mai îngrijorătoare decât cea a Spaniei. „Numai că nimeni nu vrea să știe asta", a spus luxemburghezul.„Este mai confortabil să spui că oamenii din Sud sunt leneși. Nu este deloc așa", a mai adăugat el.
Cea mai mare îngrijorare privind Europa Centrală şi de Est este retragerea finanţărilor din partea băncilor din Vest, situaţie care ar afecta puternic creşterea economică şi ar forţa unele state să ceară sprijinul FMI, potrivit unei analize Reuters.
Taguri:
criza economica, criza euro, europa, ungaria, datorie germania,
Recomandăm:
- Europa de Est plăteşte încă tribut economiilor comuniste
- OCDE: Economia îşi revine mai greu decât era aşteptat
- Ucraina interzice cititul în palmă la TV
- CE: 12 țări vulnerabilizează creșterea economică
- Ungaria a extins lista bisericilor recunoscute de la 14 la 32
- Economia mondială: spaime sau spasme?
- Regling: scăpăm de criză în 2-3 ani




