România, țara cu cei mai puțini obezi din UE

25 nov 2011 | Sănătate

România este țara cu cel mai mic procent de obezi din Uniunea Europeană. Vestea bună a fost oferită joi de un raport al Eurostat, care a indicat totodată că în Marea Britanie aproape un sfert dintre cetățeni suferă din pricina supraponderalității majore.

 

obezitateŢările cel mai afectate de problema obezității sunt Marea Britanie (unde 23,9% dintre femei şi 22,1% dintre bărbaţi sunt obezi), Malta (21,1% şi 24,7%), Ungaria, Letonia şi Estonia. În aceste state, numărul obezilor se apropie de cel din SUA, unde aceste procentul persoanelor obeze este de 26,8%, în rândul femeilor, şi 27,6%, în rândul bărbaţilor.

 

În România s-a înregistrat cea mai redusă rată a obezității: 8% pentru femei și 7,6% pentru bărbați, Pe următorul loc este Italia, cu 9,3% rata la femei și 11,3% la bărbați, urmată de Bulgaria (11,3% și 11,6%) și Franța (12,7 și 11,7%).

 

În toate țările analizate s-a observat o creștere a ratei de obezitate odată cu vârsta, în rândul femeilor, însă procentul de femei obeze este mai important în special în Regatul Unit în cele două grupuri de vârstă cele mai tinere" (16,6% la 18-24 de ani, 20,7% la 25-44 e ani).

 

Gradul de obezitate variază şi în funcţie de nivelul de educaţie. „Proporţia femeilor obeze scade odată cu creşterea nivelului de educaţie", subliniază oficiul european, menționând că această tendință este valabilă în dreptul tuturor statelor și că este mai puţin evidentă în cazul bărbaţilor.

 

Eurostat menţionează că nu există diferenţe semnificative între sexe întrucât „procentul femeilor obeze este superior celui al bărbaţilor în opt state, dar inferior în alte 10".

 

Raportul reprezintă o compilație din interviuri adunate de biroul de statistică în 2008-2009. Obezitatea preprezintă un indice de Masă Corporală mai mare de 30.

Sursa: Eurostat

Sursa foto: bebemagia.ro

RSS general RSS ştiri RSS bloguri
Newsletter
[x] Închide

Abonează-te la newsletter-ul ST şi vei primi, cu frecvenţa aleasă de tine, informaţii despre actualitatea care te interesează.
ATENŢIE: Pentru a te asigura că newsletterul nu va fi blocat de filtrul anti-spam, adaugă adresa newsletter@semneletimpului.ro în 'Address Book'/'Contacts'

ULTIMELE ADĂUGATE [x]

Noua Zeelandă ar putea fi prima țară în care nu se fumează Provocările unei noi realități: era post-antibiotice Cea mai recentă cură de slăbire: „Dieta lui Dumnezeu" Citeşte mai mult