Mutație confesională: Banatul a pierdut 330.000 de romano-catolici

26 sep 2011 | Religie

În ultimul secol, modificările demografice ale regiunii Banatului au generat transformări semnificative în structurile confesionale. Timișoara rămâne astăzi unul dintre orașele cu cele mai variate din punct de vedere confesional, din România.

 

Foto: tourist-informator.infoPotrivit datelor colectate la ultimul recensământ (în 2002), aproximativ 80,6% dintre timișoreni s-au declarat ortodocși. Dintre aceștia, cei mai mulți sunt membrii ai Bisericii Ortodoxe Române, restul aparținând Bisericii Ortodoxe Sârbe.

 

Circa 10% dintre credincioșii timișoreni sunt romano-catolici (majoritatea membri ai etniei germane sau maghiare). Biserica greco-catolică este alcătuită în mare parte din români și numără în jur de 4.200 de credincioși. Aproape 2% dintre credincioșii timișoreni aparțin bisericii Reformate.

 

Confesiunile neoprotestante sunt și ele reprezentate în regiune. Circa 11.000 dintre timișoreni sunt baptiști și 8.400 penticostali. Comunități mai mici, precum cea adventistă, numără în jur de 800 de membrii. Cultul mozaic este reprezentat de 300 de membri (majoritatea vârstnici). La ultimul recensământ, 359 de timișoreni s-au declarat atei, și 293 au spus că nu au o religie.

 

Paleta confesională a Timișoarei includea la data recensământului și un număr, redus, de ortodocși greci, armeni și musulmani.

 

În așteptarea datelor următorului recensământ, ziarul Adevărul propune o retrospectivă a schimbărilor demografice din Timișoara ultimului secol și a impactului acestor schimbări asupra prezenței confesiunilor în regiune.

 

Față de anul 1919, când regiunea Banatului a intrat sub administrație românească, numărul romano-catolicilor a scăzut considerabil. În schimb, numărul creștinilor ortodocși a crescut. Odată ce „Timişoara a devenit oraş românesc (...) au început să vină valuri succesive de români din toate regiunile ţării," a explicat preotul ortodox Marius Florescu.

 

Episcopul vicar Johan Dirsch e însă de părere că cea mai importantă scădere a numărului de romani-catolici „a început după cel de-al II-lea Război Mondial, când germanii au fost deportaţi în Siberiu, iar mai apoi în Bărăgan, și a continuat cu emigrarea lor în Germania între anii '60 - ‘90." Potrivit episcopului, intrarea Banatului sub administrație românească ar fi avut un impact mai redus, deoarece la acea dată au plecat în Ungaria „doar demnitarii maghiari, restul au rămas pe loc." Per ansamblu, spune Dirsch, după al Doilea Război Mondial, „am pierdut peste 330.000 de credincioşi în Banat."

 

O altă schimbare majoră a ultimului secol vizează comunitatea musulmană, aflată în plină expansiune, potrivit reprezentanților ei. Dacă, în anii 1980, comunitatea număra doar 200 de oameni, cei mai mulți studenți din Yemen, Palestina și Sudan, astăzi, în întreg județul Timiș sunt circa 1.200 de musulmani. În plus, un număr mare oameni de afaceri din Timișoara fac invitații pentru ca familiile lor, rezidente în zone arabe expuse conflictelor (Libia și Siria), să vină în Banat.

 

Anii '80 reprezintă o perioadă de expansiune și pentru cultele neoprotestante. În 1985, Asociația Evanghelistică Billy Graham organiza la Timișoara un program care a atras numeroși participanți. Anul trecut, cu ocazia aniversării a 6 decenii de activitate a Asociației, mai multe materiale publicitare au fost mediatizate online și pe marile canale tv americane. (Vezi Galeria video.)

Galerie video

RSS general RSS ştiri RSS bloguri
Newsletter
[x] Închide

Abonează-te la newsletter-ul ST şi vei primi, cu frecvenţa aleasă de tine, informaţii despre actualitatea care te interesează.
ATENŢIE: Pentru a te asigura că newsletterul nu va fi blocat de filtrul anti-spam, adaugă adresa newsletter@semneletimpului.ro în 'Address Book'/'Contacts'

ULTIMELE ADĂUGATE [x]

Catolicii nu mai fac compromisuri: îl dau în judecată pe Obama Povestea adventistei care a salvat Rusia de la criza economică: Oksana Sergienko O singură credinţă. De ce mai multe biserici? Citeşte mai mult