Hillary Clinton, rugată să intervină în apărarea misionarilor din Haiti
Avocaţii unuia dintre misionarii acuzaţi că ar fi răpit un grup de copii haitieni i-au cerut într-o scrisoare secretarului de stat american Hillary Clinton, să obțină de la autorităţile haitiene un acord în baza căruia clientul lor să-și poată contacta familia.
Avocaţii Reginald Brown şi Jennifer O'Connor scriu că „fără a pune la îndoială integritatea persoanelor implicate în sistemul judiciar haitian, credem că este evident că situaţia fără precedent din Haiti necesită un răspuns dincolo de ceea ce ar fi de aşteptat dacă lucrurile ar avea un curs obişnuit." În răspuns la solicitarea scrisă, reprezentanţii Departamentului de Stat al SUA au declarat că nu vor interveni direct asupra cazului, întrucât respectă guvernarea autorităţilor haitiene.
Autorităţile americane au menţionat că misionarii au primit deja vizite din partea reprezentanţilor consulari ai SUA şi că ar fi neobişnuit ca Hillary Clinton, sau orice alt secretar de stat să se implice personal în această problemă. Cu toate acestea, purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat P.J. Crowley a declarat pentru agenţia Reuters că oficialii SUA au luat legătura cu autorităţile haitiene pentru a discuta implicaţiile unei eventuale neputinţe a autorităţilor judecătoreşti de a gestiona cazul.
Taguri:
Recomandăm:
- Blestemul insulei. Au fost haitienii mai păcătoşi?
- Clinton a cerut libertate religioasă în Tajikistan
- Noi focare de holeră în Haiti
- Haiti după un an: 4 milioane de copii suferă
- România, un exemplu negativ privind planificarea familială reglementată de Guvern
- Haiti - un nou început... pentru SUA
- Imaginile disperării iau Premiul Pulitzer (foto)
ARTICOLE SIMILARE
-
Credința din portofel și credința din suflet Alina Kartman | 03 feb 2012





