Video: Ura etnică forţează 400.000 de uzbeci să părăsească Kîrgîzstanul

18 iun 2010 | Pe scurt

    Circa 400.000 de oameni, aproape a doisprezecea parte din populaţie, şi-au părăsit casele pentru a scăpa de violenţele etnice care au răvăşit Kîrgîzstanul, estimează oficialii ONU. Cifra aceasta reprezintă jumătate din etnicii uzbeci care trăiau în sudul Kîrgîzstanului, până săptămâna trecută, înainte de izbucnirea celei mai violente ciocniri etnice pe care a văzut-o Asia Centrală, transmite AP.


400.000 de etnici uzbeci au fugit din Kirgizstan(Foto: assets.nydailynews.com)    Peste 200 de oameni au fost ucişi în timpul violenţelor, iar etnicii uzbeci au acuzat foţele de ordine că stau pasive sau chiar ajută populaţia kîrgîză să tortureze oamenii şi să ardă artiere întregi.


    Col. Iskander Ikramov, şeful armatei din sudul Kîrgîzstanului, a respins acuzaţiile de imixtiune a trupelor în sprijinirea revoltelor, dar a declarat că trupele nu s-au implicat în conflict pentru că armata nu are rolul de forţă de poliţie.

Galerie video

RSS general RSS ştiri RSS bloguri
Newsletter
[x] Închide

Abonează-te la newsletter-ul ST şi vei primi, cu frecvenţa aleasă de tine, informaţii despre actualitatea care te interesează.
ATENŢIE: Pentru a te asigura că newsletterul nu va fi blocat de filtrul anti-spam, adaugă adresa newsletter@semneletimpului.ro în 'Address Book'/'Contacts'

ULTIMELE ADĂUGATE [x]

SUA au testat penicilina pe guatemalezi Pacea în Orientul Mijlociu - posibilă şi urgentă Bulgaria, o ţintă legitimă pentru al-Qaida Citeşte mai mult