Video: Furtuni, inundații și incendii în SUA
Furtunile puternice care s-au abătut marți asupra statului american Illinois nu sunt decât continuarea unui sezon estival agitat din punct de vedere meteorologic. În nordul țării inundațiile continuă, iar incendiile au aprins în calea lor 12 state, din Alaska până în Florida.
Furtunile însoțite de descărcări electrice și rafale de vânt au lăsat fără curent electric 271.407 clienți ai companiei naționale de electricitate a informat purtătorul de cuvânt al acesteia, Tony Hernandez, citat de Mediafax. Peste 62.000 dintre persoanele care au rămas fără curent se găsesc numai în Chicago. Aproximativ 340 de zboruri de pe aeroportul internațional O'Hare au fost anulate și mai multe trenuir au avut întârzieri tot din cauza intemperiilor.
În North Dakota, autorităţile au ordonat evacuarea a circa 12.000 de persoane din cauza inundaţiilor, relatează CNN. Ordinul de evacuare acoperă între un sfert şi o treime de populaţia oraşului Minot.
Incendiile care au devastat deja 5.700 de kilometri pătrați de teren în 12 state, au determinat evacuarea a 1.800 de case numai în Texas . Doi pompieri din Florida și-au pierdut viața în lupta cu flăcările. Acestor două incendii se adaugă altor 53 care afectează 11 state americane. În total, incendiile au pârjolit 5.600 de kilometri pătraţi.
Galerie video
Taguri:
Recomandăm:
- SUA: Rădăcinile creștine, vitale pentru libertatea religioasă
- Furtunile masive din Italia au rănit 100 de persoane
- Cum își disciplinează America fiii neascultători
- Arlene a lăsat 300.000 de mexicani fără casă
- Radiaţiile solare s-ar putea agrava în următoarele decenii
- SUA au mai puțini bani cash decât Apple
- Studiu: inundații generate de încălzirea globală
ARTICOLE SIMILARE
- Povestea adventistei care a salvat Rusia de la criza economică: Oksana Sergienko
- A fost descoperită superbacteria care rezistă la tratamentul cu antibiotice
- Cele 4 puncte de interes major de pe agenda discuţiilor la summitul G8
- Catolicii nu mai fac compromisuri: îl dau în judecată pe Obama
- 7 obiceiuri care scad riscul de Alzheimer
- 7 lucruri care nu se vor schimba în biserică
- O lume nouă, curajoasă, după summitul NATO
Marea Britanie, să permită tratamentele FIV pentru femeile în vârstă şi cuplurile de acelaşi sex
Agenţia de consultanţă pe sănătate din Marea Britanie spune că guvernul ar trebui să prelungească perioada de tratament de fertilitate gratuită pentru femeile de până la 42 de ani şi cuplurilor de acelaşi sex. (USA Today)
Cruzime fără limite: Copil lăsat orb de mamă în timpul unui ritual satanic
O mamă din Mexic și-a lăsat orb propriul copil în vârstă de cinci ani, după ce i-a scos ochii cu propriile ei degete în timpul unui ritual satanic, informează surse medicale. (Adevărul)
Caravană anti-avort face turul Canadei
Un grup canadian de militanţi anti-avort începe o campanie majoră pe 29 mai, în care vor călători în întreaga ţară pentru a convinge cetăţenii că este timpul să apere drepturile copiilor nenăscuţi. (Christian Post)
Book of Common Prayer împlineşte 350 de ani
Book of Common Prayer, sau "Cartea de rugăciune comună", o lucrare considerată de mulţi la fel de influentă ca Biblia King James şi piesele lui William Shakespeare, sărbătoreşte aniversarea de 350 de ani.
(Christian Post)





