Tot mai mulți medici englezi sunt „alcoolici funcționali”

15 nov 2011 | Social

Din ce în ce mai mulți medici, avocați, stomatologi și veterinari devin „alcoolici funcționali", avertizează experți citați de Daily Mail.

 

alcoolismNumărul medicilor care cer ajutor profesionist pentru a-și trata dependența de alcool a crescut în ultimii ani, susține Alistar Mordey care conduce o clinică de dezalcoolizare din Thailanda. Clinica lui Mordey primește mai ales medici din capitala Marii Britanii. Fiindcă admiterea publică a viciului lor i-ar putea costa cariera, ei amedicii nu beau în public și își doresc, în general, discreție atunci când își tratează dependența în alte clinici decât acelea în care lucrează.

 

Sunt oameni care lucrează în locuri în care chiar n-ai vrea să lucreze un alcoolic, explică Mordey.

 

Potrivit Asociației Medicale Britanice (British Medical Association), unul din 15 medici va dezvolta o problemă de dependență în timpul vieții, și sunt de trei ori mai predispuși să dezvolte ciroza, decât populația generală. Aceeași problemă va afecta circa 24% dintre avocați.

(Foto: Dreamstime)

RSS general RSS ştiri RSS bloguri
Newsletter
[x] Închide

Abonează-te la newsletter-ul ST şi vei primi, cu frecvenţa aleasă de tine, informaţii despre actualitatea care te interesează.
ATENŢIE: Pentru a te asigura că newsletterul nu va fi blocat de filtrul anti-spam, adaugă adresa newsletter@semneletimpului.ro în 'Address Book'/'Contacts'

ULTIMELE ADĂUGATE [x]

Cele mai multe mame minore din Europa se află în România Din ce în ce mai mulţi americani „pro-viaţă” Andreea Paul-Vass: Discriminarea femeilor este și o problemă economică Citeşte mai mult