Raport SUA: Egiptul încalcă flagrant drepturile religioase
Egiptul a fost adăugat pe lista țărilor în care se comit cele mai mari violări ale libertății religioase. O agenţie guvernamentală americană a dat publicității un raport cu privire la 14 state în care practicarea liberă a religiei nu este un drept.
Situaţia minorităţilor religioase din Egipt, în special cea a creştinilor copţi, s-a deteriorat considerabil, chiar și după demisia preşedintelui Hosni Mubarak, în februarie, arată raportul întocmit de Commission on International Religious Freedom, citat de FoxNews.
China se află de asemenea pe lista neagră a țărilor care își discriminează cetățenii de altă religie decât cea majoritară. Alte țări, notate ca necesitând o atenție deosebită, sunt Myanmar, Eritreea, Iran, Irak, Nigeria, Coreea de Nord, Pakistan, Arabia Saudită, Sudan, Turkmenistan, Uzbekistan şi Vietnam - toate prezentate și anul trecut ca focare de violare a drepturilor religioase.
Raportul recomandă ca ajutoarele financiare trimise de SUA în Egipt să fie redirecționate de la beneficiarii din armată către agențiile care promovează „protecţia fizică pentru creştini şi alte minorităţi religioase.”
Taguri:
drepturile crestinilor, drepturile omului, egipt, persecutie,
Recomandăm:
- 5 creștini iranieni, judecați pentru blasfemie
- SUA critică sentința dată unor lideri Baha’i în Iran
- Studiu: 75% din persecuțiile religioase sunt împotriva creștinilor
- Tinerii din Egipt și Tunisia - generația în așteptare
- Mugabe a fost somat să oprească persecuțiile
- Reizbucnesc violențele între musulmani și creștini în Egipt
- Amnesty: Şansă istorică pentru drepturile omului
ARTICOLE SIMILARE
Amnesty International şi-a exprimat îngrijorarea, miercuri, privind „impunitatea” de care beneficiază în opinia sa foştii oficiali ai administraţiei George W. Bush în privinţa încălcării drepturilor omului şi a regretat „absenţa unor clarificări” privind moartea lui Osama ben Laden. (Mediafax)
ONU: Moartea angajaților Fukushima nu a fost provocată de radiații
La un an de la cutremurul și tsunami-ul care au provocat dezastrul de la Fukushima, o agenție ONU a publicat un raport potrivit căruia nu radiațiile generate de contaminarea pielii sunt responsabile de decesul unor muncitori ai centralei. (AP)
Colegiul Medicilor: Numărul erorilor medicale din România, mult sub media UE
Numărul cazurilor de erori medicale din România este mult sub media UE, iar asta în condiţiile în care doctorii noştri lucrează mai mult şi sunt cel mai prost plătiţi. (Mediafax)
Agenția Antidrog calmează spiritele: „Drogul violului” nu e un fenomen în România
Aşa-numitul drog al violului (GHB) nu reprezintă un fenomen în România, atât din punct de vedere al prezenţei pe reţelele de trafic, cât şi al consumului, afirmă reprezentanţii Agenţiei Naţionale Antidrog (ANA), în urma datelor colectate în ultimii ani şi a studiilor realizate. (Ziare.com)




