Primul transplant de rinichi între pacienţi infectaţi cu HIV

17 iun 2010 | Pe scurt

    O echipă de chirurgi din Africa de Sud a efectuat operaţii de transplant de rinichi între pacienţi infectaţi cu HIV, scrie AP.

 

Primul transplant de rinichi între pacienţi infectaţi cu HIV (Foto: doctor007.files.wordpress.com)    Primul din cele patru transplanturi care au avut loc în 2008 este descris în New England Journal of Medicine.
Transplantul a fost efectuat la spitalul Groote Schur, din Cape Town, primul centru medical din lume care a făcut astfel de transplanturi, a declarat dr. Elmi Muller, unul dintre chirurgii care au participat la operaţie.


    Discuţiile privind acest tip de operaţie au stârnit controversă în Statele Unite, unde transplantul între pacienţii infectaţi cu HIV este interzis, pentru a evita răspânirea virusului. Câteva astfel de transplanturi s-au întâmplat, totuşi, accidental, deoarece medicii nnu au depistat infecţia înainte de transplant.

Taguri:

hiv, sida

RSS general RSS ştiri RSS bloguri
Newsletter
[x] Închide

Abonează-te la newsletter-ul ST şi vei primi, cu frecvenţa aleasă de tine, informaţii despre actualitatea care te interesează.
ATENŢIE: Pentru a te asigura că newsletterul nu va fi blocat de filtrul anti-spam, adaugă adresa newsletter@semneletimpului.ro în 'Address Book'/'Contacts'

ULTIMELE ADĂUGATE [x]

SUA au testat penicilina pe guatemalezi Pacea în Orientul Mijlociu - posibilă şi urgentă Bulgaria, o ţintă legitimă pentru al-Qaida Citeşte mai mult