Pastorul iranian a refuzat iar să se lepede de Christos

16 ian 2012 | Religie

Autoritățile iraniene i-au oferit încă un prilej pastorului creștin Youcef Nadarkhani să renunțe la credința în Christos și să recunoască autoitatea profetului Mohamed, în schimbul eliberării sale, informează agenția de știri BosNewsLife.

 

Foto: Youcef NadarkhaniYoucef Nadarkhani, liderul uneia dintre cele mai mari comunităţi creştine protestante din Iran, a fost arestat, în octombrie 2009, pentru că s-a opus ca fiului său să îi fie impuse învăţăturile coranice. Ulterior i s-au adus şi acuzaţii potrivit cărora ar fi încercat să îi evanghelizeze pe musulmani şi, ca urmare, a fost condamnat la moarte.


 
Iranul a fost aspru criticat de comunitatea internaţională, fiind acuzat de încălcarea Pactului Internaţional privind Drepturile Civile şi Politice.

 

Iranul a aderat, oficial, la Carta Drepturilor Omului, iar Constituţia iraniană recunoaşte dreptul la libertate religioasă. În ciuda persecuţiei şi a piedicilor, numărul creştinilor din Iran a crescut de la 500, în 1979, la cca. 100.000, în prezent.

Sursa: Știri creștine

RSS general RSS ştiri RSS bloguri
Newsletter
[x] Închide

Abonează-te la newsletter-ul ST şi vei primi, cu frecvenţa aleasă de tine, informaţii despre actualitatea care te interesează.
ATENŢIE: Pentru a te asigura că newsletterul nu va fi blocat de filtrul anti-spam, adaugă adresa newsletter@semneletimpului.ro în 'Address Book'/'Contacts'

ULTIMELE ADĂUGATE [x]

Creștinii și ONU „împărtășesc aceleași obiective” Egipt: revoluția și-a încălcat promisiunile față de femei O descoperire arheologică atestă existenţa oraşului Betleem Citeşte mai mult