Papa Benedict a cerut închiderea unei mănăstiri
Un purtător de cuvânt al Vaticanului a confirmat pentru The Telegraph închiderea mănăstirii romano-catolice Santa Croce in Gerusalemmme de la Roma.
Potrivit The Telegraph, decizia de a închide mănăstirea şi de a transfera monahii la alte mănăstiri a survenit după descoperirea unor „nereguli financiare", precum şi a unui „comportament lipsit de disciplină morală". Papa Benedict al XVI-lea a cerut închiderea mănăstririi vechi de 500 de ani după ce s-a descoperit că lăcaşul a căpătat notorietate ca urmare a spectacolelor organizate de o fostă dansatoare devenită călugăriţă.
Deşi nu a dorit să ofere detalii oficialul de la Vatican a lăsat să se înţeleagă că închiderea mănăstirii a venit şi ca rezultat al lipsei de transparenţă privind gestionarea financiară a unui magazin prin intermediul căruia călugării vindeau miere şi alte alimente organice, produse local.
De-a lungul timpului, mănăstirea a fost vizitată de numeroase celebrităţi, printre care Gloria Estefan şi Madonna. Lăcaşul de cult adăpostea unele dintre cele mai venerate relicve catolice: doi spini din coroana Mântuitorului, un cui folosit în timpul crucificării, precum şi un os de deget despre care se spune că ar fi aparţinut apostolului Toma Necredinciosul.
Taguri:
Recomandăm:
- Mica revoluție din bisericile catolice de limbă engleză
- Papa a deplâns moartea a patru copii romi
- Catolicii din Boston, chemați la biserică
- 1,5 milioane de tineri sunt așteptați la Ziua Tineretului
- Papa: conflictele dintre Italia și Biserica Catolică s-au încheiat
- Teologi catolici au cerut renunţarea la celibatul preoţesc
- Premieră spaniolă: femeile pot participa la Santa Semana
ARTICOLE SIMILARE
- Povestea adventistei care a salvat Rusia de la criza economică: Oksana Sergienko
- O singură credinţă. De ce mai multe biserici?
- A fost descoperită superbacteria care rezistă la tratamentul cu antibiotice
- Liderii religioși din trei țări asiatice sunt alarmați de efectul Lady Gaga
- Cele 4 puncte de interes major de pe agenda discuţiilor la summitul G8
- Catolicii nu mai fac compromisuri: îl dau în judecată pe Obama
- 7 obiceiuri care scad riscul de Alzheimer
VIDEO: Hezbollah cere liniște în Beirut
Lider Hezbollah face apel la calm, după ce mai mulți pelegrini libanezi au fost răpiți de rebeli sirieni. Rudele celor 13 bărbați răpiți au incendiat cauciucuri pe străzile Beirutului. (The Guardian)
Teheranul protestează împotriva „paradei gay” de la Eurovision
Iranul a anunțat că și-a retras ambasadorul din Baku (Azerbaijan) pentru a protesta împotriva „insutelor aduse sanctității” islamului cu ocazia Eurovisionului și a „paradei gay” planificate să însoțească evenimentul. (Der Spiegel)
Nu există un model de democrație islamică
E la modă printre liderii occidentali să laude modelul democratic islamic al Indoneziei. Spuneți-i asta lui Asia Lumbantoruan, un creștin a cărui biserică, la periferia Jakartei, a fost incendiată de militanți islamiști. (The New York Times)
Bătălia pentru cine luptă în Israel
Tot mai mulți evrei ultra-ortodocși din Israel nu se mai feresc să se alăture armatei. (The New York Times)
Egipt: Judecătorii dau sentințe pe viață pentru 12 creștini
O curte judecătorească locală a condamnat 12 creștini la închisoare pe viață și a achitat 8 musulmani implicați anul trecut în ciocniri violente, care au provocat moartea a două persoane. (Christian Post)





