Japonia, în recesiune din cauza cutremurului
Cutremurul din Japonia a zguduit puternic cea de-a treia mare economie a lumii. Din cauza crizei nucleare post cutremur, Japonia ar putea intra temporar în recesiune, apreciază Susumu Kato, economist şef al diviziei japoneze a Credit Agricole.
Recesiunea este inevitabilă în condiţiile în care bursa e în colaps, iar competitivitatea exporturilor japoneze s-a redus ca urmare a aprecierii yenului, declară analistul citat de Mediafax.
„Japonia va intra temporar în recesiune,” a afirmat Kato, care estimează că PIB-ul va continua să se contracte în primele două trimestre ale anului, diminuându-se cu 0,4% în primul trimestru faţă de cel precedent şi cu 1,2% în cel de-al doilea.
Kato consideră că dezastrul natural abătut asupra Japoniei a provocat pagube de 15.000 de miliarde de yeni (188 miliarde dolari), adică aproximativ 3% din PIB - o pierdere uriașă chiar și pentru o țară bogată ca Japonia.
Taguri:
Recomandăm:
- Criza îi face pe angajaţi să plângă la locul de muncă
- Criza europeană benefică pentru americani
- Vedetele lumii donează pentru Japonia
- Un SMS despre radiații provoacă panică în Asia
- Crește numărul de cutremure în lume?
- Aerul radioactiv din Japonia migrează spre SUA
- Patriarhia strânge bani pentru Japonia
ARTICOLE SIMILARE
- Povestea adventistei care a salvat Rusia de la criza economică: Oksana Sergienko
- O singură credinţă. De ce mai multe biserici?
- A fost descoperită superbacteria care rezistă la tratamentul cu antibiotice
- Liderii religioși din trei țări asiatice sunt alarmați de efectul Lady Gaga
- Cele 4 puncte de interes major de pe agenda discuţiilor la summitul G8
- 7 obiceiuri care scad riscul de Alzheimer
- Catolicii nu mai fac compromisuri: îl dau în judecată pe Obama
Pakistanul l-a condamnat pentru „conspirație împotriva statului” pe medicul care a ajutat CIA la găsirea lui bin Laden (AP)
Yahoo! Plănuiește o revoluționare a motorului de căutare online (AP)
HP concediază 27.000 de angajați în încercarea de a reabilita economic compania (AP)
Infografic: Cine muncește cele mai multe ore? (BBC)
BBC Future: Înseamnă „globalizarea” uniformizarea la o singură cultură? (BBC)
Furtuna tropicală Bud se îndepărtează de nord-vestul coastei pacifice a Mexicului, intensificându-și totodată puterea (USA Today)
Un prim manuscris inedit al cărţii lui Antoine de Saint-Exupéry a fost găsit din întâmplare într-un lot de Corespondenţă, expus spre vânzare (Cotidianul)
Un bărbat a tăiat 91 de arbori din pădurea Letea, una dintre rezervaţiile naturale ale ţării (Observatorul de Constanța)
Tsunamiul din Japonia: O cantitate fără precedent de materiale care au plutit în derivă a eşuat în Alaska (Mediafax)
Savanţii au transformat celule epiteliale în ţesut miocardic sănătos şi funcţional (Mediafax)
Tratament în premieră pentru cancerul hepatic (Adevărul)
Cel mai bătrân locuitor al României este o femeie în vârstă de 112 ani (Mediafax)





