Europa strânge cureaua

14 mai 2010 | Pe scurt

    Printre strigăte și exprimări ale scpeticismului, o nouă eră de austeritate a poposit în Europa, scrie Financial Times. Șocul este resimțit în țări care au văzut sărăcia transformându-se în prosperitate după cel de-al Doilea Război Mondial.

Foto: CNN   În timp ce guvernele de pe curpinsul zonei euro impun reduceri ale cheltuielilor, la o scară fără precedent în ultimele decenii, Grecia a fost scena a numeroase demonstrații și greve generale. Analiștii se tem că asemenea expuneri publice de furie vor deveni din ce în ce mai răspândite.

    După măsurile impuse în Grecia, Spania, Portugalia, Germania, Franța, Italia și Marea Britanie se confruntă și ele cu necesitatea de a reduce cheltuielile la bugetul de stat.

(Sursa: Financial Times)

Taguri:

criza

RSS general RSS ştiri RSS bloguri
Newsletter
[x] Închide

Abonează-te la newsletter-ul ST şi vei primi, cu frecvenţa aleasă de tine, informaţii despre actualitatea care te interesează.
ATENŢIE: Pentru a te asigura că newsletterul nu va fi blocat de filtrul anti-spam, adaugă adresa newsletter@semneletimpului.ro în 'Address Book'/'Contacts'

ULTIMELE ADĂUGATE [x]

SUA au testat penicilina pe guatemalezi Pacea în Orientul Mijlociu - posibilă şi urgentă Bulgaria, o ţintă legitimă pentru al-Qaida Citeşte mai mult