Cutremurul din Japonia, exploatat ca profeție
Catastrofa din Japonia a propulsat această ţară în centrul interesului celor care se ocupă cu profeţii.
USA Today face o trecere în revistă a titlurilor profetice exploatate de site-urile de profil de pe internet. Pe Prophecy Update, Jimmy DeYoung notează cum „cuvântul «cutremur» apare de 19 ori în Biblie, de 13 ori în pasaje cu un conținut profetic”. Autorii anonimi ai blogului Now the End Begins spun că ei cred „că acum este timpul despre care Dumnezeu, de la începutul Vechiului Testament până la sfârșitul Noului Testament, ne-a avertizat că va veni”.
Prophecy News a setat un flux RSS pentru știri despre dezastrele globale care se pliază pe profilul profețiilor. Site-ul Agenției Catolice de Știri a punctat că tsunamiul japonez a avut loc la aproximativ 145 km distanță de locul unde Fecioara Maria s-ar fi arătat unei călugărițe.
Și pastorul evanghelic John Piper, foarte cunoscut în mediul protestant, a apreciat că tsunamiul din Japonia a provocat scene demne de a fi numite „apocaliptice”. Christian Post îl citează pe Piper, spunând că „puterea apei în mișcare este mai mare decât ne putem închipui cei mai mulți dintre noi. Nimic nu îi stă în cale.”
Blogul Bartholomew’s Notes on Religion atrage atenția asupra numeroaselor titluri de carte și DVD care promit să explice ce se află în spatele evenimentelor catastrofice, făcând o selecție a titlurilor disponibile referitoare la cutremure.
Taguri:
Recomandăm:
- Aerul radioactiv din Japonia migrează spre SUA
- Patriarhia strânge bani pentru Japonia
- Ajutorul pentru Japonia: controversă între atei şi creştini
- Crește numărul de cutremure în lume?
- Controverse: Japonia, pedepsită de Dumnezeu sau nu
- Japonezii sunt altruiști în momente dificile
- Japonezii au nevoie şi de religie, după cutremur
ARTICOLE SIMILARE
- VIDEO al unei mame care a refuzat avortul, vizualizat de 10 milioane de oameni
- Povestea adventistei care a salvat Rusia de la criza economică: Oksana Sergienko
- O singură credinţă. De ce mai multe biserici?
- A fost descoperită superbacteria care rezistă la tratamentul cu antibiotice
- Liderii religioși din trei țări asiatice sunt alarmați de efectul Lady Gaga
- Cele 4 puncte de interes major de pe agenda discuţiilor la summitul G8
- 7 obiceiuri care scad riscul de Alzheimer
VIDEO: Hezbollah cere liniște în Beirut
Lider Hezbollah face apel la calm, după ce mai mulți pelegrini libanezi au fost răpiți de rebeli sirieni. Rudele celor 13 bărbați răpiți au incendiat cauciucuri pe străzile Beirutului. (The Guardian)
Teheranul protestează împotriva „paradei gay” de la Eurovision
Iranul a anunțat că și-a retras ambasadorul din Baku (Azerbaijan) pentru a protesta împotriva „insutelor aduse sanctității” islamului cu ocazia Eurovisionului și a „paradei gay” planificate să însoțească evenimentul. (Der Spiegel)
Nu există un model de democrație islamică
E la modă printre liderii occidentali să laude modelul democratic islamic al Indoneziei. Spuneți-i asta lui Asia Lumbantoruan, un creștin a cărui biserică, la periferia Jakartei, a fost incendiată de militanți islamiști. (The New York Times)
Bătălia pentru cine luptă în Israel
Tot mai mulți evrei ultra-ortodocși din Israel nu se mai feresc să se alăture armatei. (The New York Times)
Egipt: Judecătorii dau sentințe pe viață pentru 12 creștini
O curte judecătorească locală a condamnat 12 creștini la închisoare pe viață și a achitat 8 musulmani implicați anul trecut în ciocniri violente, care au provocat moartea a două persoane. (Christian Post)




