Creştinii irakieni au construit o statuie a lui Iisus
Creştinii din nordul Irakului sfidează atacurile grupurilor de extremeşti construind o statuie a lui Iisus, după modelul faimoasei statui din Rio de Janeiro.
Sculptura, care este de zece ori mai mică decât modelul de 40 de metri, din Brazilia, este localizată în Hamdaniya, cel mai mare oraş creştin din nordul ţării.
„Scopul statuii nu este acela de a transmite mesajul că aici au fost nişte creştini, în cazul în care vom părăsi zona," a declarat Bashar Jarjees Habash, coordonatorul de Relaţii Creştine al oraşului. „Ideea a fost să construim o statuie a lui Iisus cu braţele deschise pentru a transmite un mesaj de pace tuturor, pentru a spune că vrem să trăim în pace cu toţi," a explicat Habash.
În luna februarie, organizaţia Human Rights Watch a făcut apel la guvernul irakian pentru ca acesta să sporească măsurile de securitate, după seria de atacuri extremiste, care au avut loc înainte de alegerile irakiene din martie. (Sursa: AFP)
Taguri:
Recomandăm:
ARTICOLE SIMILARE
-
Cine ne-a furat scrisorile de dragoste? Eliza Berzescu | 07 feb 2012 -
Credința din portofel și credința din suflet Alina Kartman | 03 feb 2012
În raportul intermediar din cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare, Comisia Europeană a lăudat, din nou, activitatea Direcţiei Nationale Anticoruptie şi Agenţiei Nationale de Integritate, iar Consiliul Superior al Magistraturii şi Inalta Curte de Casaţie şi Justiţie au fost din nou criticate (România liberă)PREGĂTIRI DE RĂZBOI Ambasadele din Israel se tem de un atac cu rachete din partea Iranului
Mai mulţi diplomaţi aflaţi la post în Israel au solicitat măşti de gaze, iar ambasadele întocmesc planuri în caz de atac cu rachete, de teamă că mii de israelieni cu dublă cetăţenie vor cere evacuarea din ţară dacă va izbucni un conflict cu Iranul. (Realitatea)Rusia avertizează că atitudinea Israelului faţă de Iran ar putea avea consecinţe catastrofale
Speculaţiile Israelului privind fabricarea în Iran a unor arme nucleare ar putea avea consecinţe catastrofale, a declarat miercuri un oficial de rang înalt din cadrul Ministerului rus de Externe, Mihail Ulianov. (Mediafax)Preşedintele israelian Shimon Peres adresează un mesaj de pace poporului iranian
Preşedintele israelian Shimon Peres a adresat miercuri un mesaj de pace poporului iranian în timpul unui discurs în Parlament, în ciuda deceniilor de animozitate între cele două ţări. (Agerpres)Le Monde: Efectele sancțiunilor comerciale adoptate de Europa și SUA împotriva Iranului devin vizibile
Urmând exemplul Uniunii Europene, China și Japonia au redus importurile de petrol din Iran, limitând astfel veniturile Teheranului și o sursă esențială de schimb valutar. (Le Monde)




