Creștinii din Fâșia Gaza trec blocada spre Betleem

24 dec 2010 | Religie

Creștinii palestinieni din Gaza au primit aprobarea de a trece granița spre Betleem pentru sărbătorirea Crăciunului.


apalestinianchristianf007_400Mai mult de 500 de membri ai comunității creștine au primit permisiunea de a trece blocada teritoriilor spre a se îndrepta către locul nașterii lui Iisus Christos. „Sunt foarte fericit că o să-mi văd rudele și vom fi împreună de Crăciun. Nu se întâmplă asta decât o dată pe an", spune rezidentul Hatem Al-Far. „Singura problemă este că nu am primit aprobare pentru toți copiii mei." În Gaza trăiesc 3500 de creștini, în mijlocul a 1.5 milioane de musulmani.

 

La nivelul teritoriilor palestiniene, Fâșia Gaza și West Bank, creștinii reprezintă 2% din populație. În 1950 creștinii reprezentau 15%, însă din pricina tensiunilor politice, sociale și religioase mulți au preferat să plece în alte regiuni. Creștinii „nu sunt vânați de autorități", confirmă purtătorul de cuvânt al comunității creștine. „Dar viața nu e simplă când în fiecare minut trebuie să te raportezi la valorile unei religii diferite. Stilul de viață islamic impus este străin modului după care își conduc viața creștinii."

 

Orașul Betleem va fi și anul acesta ținta multor pelerini, veniți din toate colțurile lumii pentru a sărbători nașterea lui Iisus Christos.

RSS general RSS ştiri RSS bloguri
Newsletter
[x] Închide

Abonează-te la newsletter-ul ST şi vei primi, cu frecvenţa aleasă de tine, informaţii despre actualitatea care te interesează.
ATENŢIE: Pentru a te asigura că newsletterul nu va fi blocat de filtrul anti-spam, adaugă adresa newsletter@semneletimpului.ro în 'Address Book'/'Contacts'

ULTIMELE ADĂUGATE [x]

Rio de Janeiro: „Marș pentru Iisus”, cu 250.000 de participanți O catedrală inspiră la pace între popoare, prin simpla existență Evanghelicii răspund proceselor catolice: „Suntem cu toţii catolici acum” Citeşte mai mult