Cine este Hamas?
Grupul terorist Hamas a fost de acord să formeze un guvern comun condus de Mahmoud Abbas, preşedintele Autorităţii Palestiniene şi conducătorul grupării palestiniene rivale, Fatah. Dar cine este Hamas şi ce are de câştigat din alianţa cu un vechi duşman?
Hamas s-a format din Frăţia Musulmană a Egiptului, în 1987, după izbucnirea Primei Intifade şi reprezintă Mişcarea Islamică de Rezistenţă. Ţinta lor este să elibereze teritoriile palestiniene de sub ocupaţia israeliană. Statele Unite, Israel şi UE o consideră o grupare teroristă.
Conform Cartei Mişcării Hamas acceptarea existenței statului Israel reprezintă o încălcare a jurisprudenței musulmane, Palestina fiind un dar de la Dumnezeu pentru palestinieni. Din această cauză statele arabe consideră teritoriile pe care este situat statul Israel ca „teritoriile ocupate".
Fatah şi Hamas au fost rivale încă de la început. Gruparea Fatah a încercat să obţină spuort internaţional acceptând implicit Israelul, în speranţa recunoaşterii Palestinei ca stat. Cele două grupări au cooperat împotriva Israelului, dar întotdeauna s-au luptat pentru putere, pe scena militară şi politică.
Hamas controlează Fâşia Gaza, unde ar avea 15.000 de militanţi. Iranul, Siria şi libanezii Hezbollah susţin Hamas cu diferite ajutoare, financiare, armate sau de informaţii.
Hamas şi Fatah au ajuns la pace în speranţa creşterii şanselor ca Palestina să fie recunoscută ca stat. în raportul din noiembrie, comitetul Consiliului de Securitate al ONU a menţionat că lupta dintre West Bank şi Gaza sunt o problemă.
Dar procesul de pace dintre Israel şi Palestina va fi mai greu de obţinut acum, după ce Autoritatea Palestiniană s-a înţeles să facă guvern comun cu inamicul principal al Israelului.
Taguri:
politica, hamas, fatah, israel, guvern comun,
Recomandăm:
- Israelul acuză Iranul, după seria de atentate de luni, din India şi Georgia
- Iran va acţiona prima dacă îi sunt ameninţate interesele naţionale
- Viitorul lider al Chinei în vizită la Obama
- Mario Monti luptă pentru o Europă unită
- Iran: progrese nucleare şi regrese politice
- Libertatea presei ruseşti la cheremul lui Putin
- Putin lasă Rusia fără opţiuni
ARTICOLE SIMILARE
Pakistanul l-a condamnat pentru „conspirație împotriva statului" pe medicul care a ajutat CIA la găsirea lui bin Laden (AP)
Yahoo! Plănuiește o revoluționare a motorului de căutare online (AP)
HP concediază 27.000 de angajați în încercarea de a reabilita economic compania (AP)
Infografic: Cine muncește cele mai multe ore? (BBC)
BBC Future: Înseamnă „globalizarea" uniformizarea la o singură cultură? (BBC)
Furtuna tropicală Bud se îndepărtează de nord-vestul coastei pacifice a Mexicului, intensificându-și totodată puterea (USA Today)
Pilulele de calciu ridică „riscuri pentru inimă" (BBC)
Un prim manuscris inedit al cărţii lui Antoine de Saint-Exupéry a fost găsit din întâmplare într-un lot de Corespondenţă, expus spre vânzare (Cotidianul)
Un bărbat a tăiat 91 de arbori din pădurea Letea, una dintre rezervaţiile naturale ale ţării (Observatorul de Constanța)
Tsunamiul din Japonia: O cantitate fără precedent de materiale care au plutit în derivă a eşuat în Alaska (Mediafax)
Savanţii au transformat celule epiteliale în ţesut miocardic sănătos şi funcţional (Mediafax)
Tratament în premieră pentru cancerul hepatic. (Adevărul)
Cel mai bătrân locuitor al României este o femeie în vârstă de 112 ani. (Mediafax)




