A prezis furtuna perfectă şi a fost numit cavaler de către Regina Angliei

14 iun 2010 | Pe scurt

    Profesorul John Beddington, directorul consiliului ştiinţific pe lângă guvernul Marii Britanii a fost învestit cavaler, cu ocazia aniversării Reginei Angliei.


Foto: news.bbc.co.uk    Profesorul a atras atenţiei presei, anul trecut, când a declarat că lumea se îndreaptă spre „furtuna perfectă", referindu-se la impactul schimbărilor climatice asupra securităţii hranei, energiei şi a apei. El a prezis că această furtună perfectă va avea loc până în 2030.

 

    La aflarea veştii că a fost numit cavaler, profesorul a declarat că este „încântat de onoarea care i-a fost oferită, mai ales pentu că aceasta reprezintă o recunoaştere a importanţei ştiinţei şi ingineriei în Marea Britanie," relatează BBC.

 

    Printre personalităţile care au primit distincţia de cavaler s-a numărat profesorul Brian Cox, fizician şi prezentator TV, care a fost numit OBE (membru al Ordinului Imperial Britanic).

RSS general RSS ştiri RSS bloguri
Newsletter
[x] Închide

Abonează-te la newsletter-ul ST şi vei primi, cu frecvenţa aleasă de tine, informaţii despre actualitatea care te interesează.
ATENŢIE: Pentru a te asigura că newsletterul nu va fi blocat de filtrul anti-spam, adaugă adresa newsletter@semneletimpului.ro în 'Address Book'/'Contacts'

ULTIMELE ADĂUGATE [x]

SUA au testat penicilina pe guatemalezi Pacea în Orientul Mijlociu - posibilă şi urgentă Bulgaria, o ţintă legitimă pentru al-Qaida Citeşte mai mult