20 de pedofili din rețeaua „Lost Boy” au fost arestați

15 dec 2010 | Social

Autoritățile din Statele Unite au anunțat arestarea a 20 de pedofili care făceau parte dintr-un lanț internațional, reprezentat pe Internet pe forumul „Lost Boy”.

Foto: France24Autoritățile americane au reușit să captureze 20 de persoane afiliate unei rețele internaționale de pornografie infantilă. Patru dintre acestea provin din Franța, Germania, Belgia și Noua Zeelandă, restul fiind cetățeni americani. Potrivit reprezentanților Biroului Federal de Investigație (FBI), care a contribuit la această misiune, cinci dintre cei arestați au pledat deja vinovat pentru capete de acuzații precum producerea de pornografie infantilă, complicitate la distribuirea de pornogragie infantilă și participarea la activitățile unei organizații care exploatează copiii.

„Rețeaua 'Lost Boy' reprezintă o subcultură globală care există pentru a comercializa pornografie infantilă și alte instrumente folosite pentru exploatarea copiilor,” a declarat Steven martinez, directorul FBI, citat de AFP.

Cel mai tânăr dintre bărbații arestați are 29 de ani, se numește Robin Lopez și a fost prins în Noua Zeelandă. Woodrow Tracy este veteranul suspecților arestați, are 65 de ani și a pledat deja vinovat după ce a fost arestat în Statele Unite.

Lanny Breuer, procuror general adjunct, a declarat că grupul a fost prins „ca urmare a unei cooperări internaționale fără precendent între agenții străini de aplicare a legii.” Breuer a adăugat că autoritățile americane sunt „hotărâte să îi prindă pe acești infractori oriunde s-ar afla” și că vor folosi în acest scop acțiuni internaționale precum cea recentă.

RSS general RSS ştiri RSS bloguri
Newsletter
[x] Închide

Abonează-te la newsletter-ul ST şi vei primi, cu frecvenţa aleasă de tine, informaţii despre actualitatea care te interesează.
ATENŢIE: Pentru a te asigura că newsletterul nu va fi blocat de filtrul anti-spam, adaugă adresa newsletter@semneletimpului.ro în 'Address Book'/'Contacts'

ULTIMELE ADĂUGATE [x]

Ruşii, conştienţi de golul între idealurile democratice şi realitate O treime dintre români cred că vor trăi mai rău în 2013 10 lucruri pe care trebuie să le ştii dacă devii şomer Citeşte mai mult