Moise x2 – că așa-i la noi
08 iun 2010 | Christian Sălcianu
„La ora asta, în România, nu există un lider politic în afară de actualul preşedinte care să treacă poporul prin deşert”. (consilierul prezidențial Sebastian Lăzăroiu)
E clar că pentru postul de Mesia de România – care să scoată rapid țara din criză – nu avem nicio opțiune nouă. Se vehiculaseră mai multe nume de posibili premieri, însă președintele a mers mai departe. Și premierul a mers mai departe, asumându-și programul de guvernare.
Așadar, parlamentul analizează zilele acestea moțiunea de cenzură depusă de opoziție. Titlul ei este unul dramatic: „Opriți genocidul social!” În acest context apare tot mai des șahul la președinte. Ultimul șantaj este acela în care trecerea moțiunii cu pricina, votul împotriva guvernului, ar trebui să aibă efecte în numirea următorului premier. Astfel, opoziția ia în calcul căderea guvernului și numirea unui nou premier, din rândurile sale. În caz contrar, președintele ar putea fi suspendat de parlament. Desigur, sunt calcule politice, cu ochii la cioara de pe gard.
În contextul imaginarei suspendări a președintelui, mi-a atras atenția o declarație a consilierului prezidențial Sebastian Lăzăroiu. Chiar dacă parlamentul îl suspendă pe președinte, poporul are puterea, și s-ar vedea prin referendum. Citat de Gândul, Lăzăroiu a afirmat că: „La ora asta, în România, nu există un lider politic în afară de actualul preşedinte care să treacă poporul prin deşert. Și românii știu asta.”
Așadar, se dă un deșert, un popor, o mare trecere și un lider. Analogia e evidentă. Un Moise (numele lui înseamnă „scos din ape”) care conduce prin pustie un popor de foști robi spre o țară unde va curge lapte și miere. Dacă ne luăm după opoziție, poporul e supus unui genocid. Conform previziunilor opozanților, robia abia începe. Moise va ieși din pustie singur, sau cel mult cu o mână de oameni... Dacă e să credem pe consilier, președintele e singurul lider capabil să ne scoată la liman spre țara făgăduinței, iar poporul are deplină încredere în el.
Ce lipsește din analogie este faptul că Moise a condus singur poporul prin pustie. În condițiile actuale, ceea ce avem noi este un Moise mai mare și un Moise mai mic. Unul votat la Cotroceni, altul pus la Victoria. Iar Lăzăroiu ne spune să mergem pe mâna lui Moise mai mare, că știe el ce (s)pune.

Nu uităm că, acum o vreme, președintele era considerat Zeus (și numit ca atare chiar de un ministru). Apreciem coborârea pe pământ. Însă idealul ar fi dacă am afla de la consilierii prezidențiali și că acest Moise vorbește cu Dumnezeu. Sau că Dumnezeu vorbește cu el. Nu de alta, dar trecerea poporului prin deșert a fost, la ei, 40 de ani. Poate acum se renegociază.
Recomandăm:
-
Cine ne-a furat scrisorile de dragoste? Eliza Berzescu | 07 feb 2012 -
Credința din portofel și credința din suflet Alina Kartman | 03 feb 2012
Liderii religioși au fost dați afată din regiuna Cașmir, sub acuzația de „convertire forțată". (CrossWalk)Aniversarea Constituţiei apostolice despre studierea şi folosirea limbii latine
La 22 februarie 1962, Papa Ioan al XXIII-lea a semnat Constituţia apostolică Veterum Sapientia despre studierea şi folosirea limbii latine, în care dorea, între altele, crearea unui Academicum Latinitatis Institutum. (Catholica.ro)Un pastor dorește să fie primul președinte de culoare al Convenției Baptiste de Sud (SUA)
Rev. Fred Luter pare a fi favoritul pentru funcție, au declarat mai mulți lideri baptiști. (USA Today)Poziția ierarhilor din Mitropolia Clujului privitoare la reechilibrarea teritorială a celor două Mitropolii ardelene
Ierarhii Mitropoliei Clujului consideră îndreptățită orice discuție privitoare la reechilibrarea teritorială a celor două mitropolii ardelene, care însă trebuie să pornească de la principiul că aceste două structuri canonice sunt complementare și nu concurente. (Ziarul Lumina)"Tineri deschişi vieţii", tema Zilei Naţionale pentru Viaţă din Italia
Biserica din Italia a sărbătorit, pe 5 februarie 2012, Ziua Naţională pentru Viaţă, cu tema "Tineri deschişi vieţii". (Catholica.ro)



